Po co montować parapety pod oknami?

parapet okienny

Parapet to jeden z elementów, bez którego trudno wyobrazić sobie wnętrze domu lub mieszkania. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone są pomieszczenia czy rodzaju i koloru zamontowanych okien ciężko znaleźć budynek, gdzie we wnęce okiennej nie znajdziemy zamontowanego parapetu.

Jego obecność nie wynika jednak ani z przyzwyczajenia, ani szczególnego zamiłowania użytkowników do tego rodzaju wyposażenia, a ze względów praktycznych i użytkowych oraz po części ze znaczenia, jakie ma ono dla estetyki poszczególnych pomieszczeń. Parapety okienne montowane we wnętrzach są wykonywane z różnych materiałów, a każdy z nich ma nieco inne właściwości. Zobaczmy, jakie parapety są najbardziej popularne i sprawdźmy, dlaczego są tak powszechnie instalowane.

Jakie funkcje mogą spełniać parapety?

Każdy budynek mieszkalny wymaga stałego dostępu naturalnego światła słonecznego. Choć funkcjonowanie bez niego byłoby zapewne możliwe dzięki sztucznemu oświetleniu, to przebywanie w takich wnętrzach będzie niezdrowe i może mieć negatywny wpływ na samopoczucie psychikę użytkowników. Zarówno przepisy prawa budowlanego, jak i oczekiwania przyszłych mieszkańców sprawiają, że we wszystkich miejscach przeznaczonych do przebywania ludzi instalowane są okna. Ponieważ rama okienna jest o wiele cieńsza niż mur, w którym jest osadzona, powstaje problem, jak zabezpieczyć dolną powierzchnię wnęki okiennej zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Parapety zewnętrzne są potrzebne ze względu na to, że fragment muru znajdujący się przy dolnej krawędzi okna jest w tej sytuacji znacznie bardziej narażony na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Montaż parapetu oznacza w takim przypadku ochronę przed deszczem i śniegiem, opadającymi liśćmi czy zanieczyszczeniami niesionymi wraz z opadami. Parapet zewnętrzny to także osłona przed wiatrem, który nie będzie przenikał pod dolną krawędź okna.

Parapety wewnętrzne również są zabezpieczeniem muru. W tym przypadku nie chodzi jednak o czynniki atmosferyczne, a o możliwe zabrudzenie ściany osiadającym kurzem, a także spływającą niekiedy z szyb wilgocią. Parapet chroni również przed uszkodzeniami mechanicznymi ściany.

W budynkach z systemem centralnego ogrzewania parapet umieszczony nad grzejnikami zawieszanymi najczęściej właśnie pod oknami jest również barierą dla unoszącego się wraz z ogrzanym powietrzem kurzu. Jeśli jest on wykonany z materiału, który dobrze przewodzi ciepło, może dodatkowo spełniać funkcję akumulacyjną. W przypadku parapetów wewnętrznych bardzo ważna jest także ich funkcja dekoracyjna.

Parapet a wystrój wnętrza

Parapet jest jednym z ważnych elementów dekoracji okna. W zależności od tego, w jaki sposób zostało zaaranżowane pomieszczenie, może on być mniej lub bardziej widoczny. Tam, gdzie w oknach zawieszono tradycyjne, sięgające niemal do podłogi firanki i zasłony wygląd parapetu wewnętrznego będzie mniej istotny. We wnętrzach urządzonych bardziej nowocześnie – z roletami tradycyjnymi albo rzymskimi czy też z oknami, w których zawieszono jedynie zasłony, rola parapetu wewnętrznego będzie zdecydowanie większa.

Szczególnie ważnym elementem wystroju będą parapety umieszczone pod dużymi i szerokimi oknami. Jeśli okna są dodatkowo niczym nieosłonięte, to dobrze widoczny parapet może stać się nawet jednym z dominujących stylistycznie detali. Rola parapetów będzie też ważna tam, gdzie charakter wnętrza sprawia, że są one wykorzystywane jako miejsca do przechowywania różnych przedmiotów, jak to się zdarza dość często np. w kuchni albo w łazience. Parapet to również tradycyjna przestrzeń do wyeksponowania światłolubnych roślin.

Najpopularniejsze rodzaje parapetów wewnętrznych

Na rynku można znaleźć parapety wewnętrzne wykonane z bardzo różnych materiałów. Dostępne są tradycyjne parapety z kamienia naturalnego, bardzo masywne i drogie, które jednak są w stanie gromadzić i oddawać ciepło, a także zapewniają bardzo elegancki wygląd. Wiele osób decyduje się również na parapety z naturalnego drewna, oferujące ciekawą fakturę i bogate usłojenie oraz atrakcyjne wybarwienia. Są one jednak mało odporne na działanie wilgoci i zniekształcenia następujące pod wpływem ciepła. Swoich zwolenników mają także parapety z komorowego PVC, które są lekkie i wytrzymałe, ustępują jednak pod względem estetyki innym rozwiązaniom.

Jednymi z najpopularniejszych parapetów wewnętrznych są produkty wytwarzane z płyt drewnopochodnych MDF. Są one dostępne w wersjach fornirowanych, w których na powierzchnię płyty naklejane są bardzo cienkie arkusze naturalnego drewna. Gwarantuje to przepiękny wygląd i kolor, a jednocześnie eliminuje wszelkie uciążliwości związane ze zmianą kształtów możliwą w przypadku litego drewna czy niebezpieczeństwem rozwoju pleśni i grzybów.

Inną możliwością są parapety z płyty MDF, których powierzchnia została polakierowana. W takim przypadku parapety są dostępne w niemal każdym kolorze, a zabezpieczone warstwą lakieru są niezwykle trwałe i oferują atrakcyjny połysk, który będzie znakomicie pasował do większości nowoczesnych aranżacji.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również parapety laminowane. W tym przypadku płyta MDF jest pokryta specjalną okleiną z PVC. Ze względu na dostępność oklein z różnymi wzorami i kolorami paleta możliwości jest ogromna. Oferowane są parapety z okleinami do złudzenia przypominającymi naturalne drewno, rozmaite gatunki kamienia czy wersje o jednolitej barwie.