Parapety z MDF – co to właściwie jest?

parapet

Przystępując do wykańczania otworów okiennych, poza oknami należy dobrać do nich odpowiedniego rodzaju parapety. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się tzw. parapety z MDF. Czym się one charakteryzują?

Co to jest MDF laminowany?

Parapety MDF powstają na bazie płyt laminowanych, zaliczanych do produktów drewnopodobnych, powstałych w wyniku sprasowania włókien drzewnych. Dodatek związków organicznych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury nadaje im większej odporności mechanicznej, czyni ją wilgocioodporną. W odróżnieniu od litego drewna nie posiada w swej strukturze żadnych niedoskonałości w postaci sęków, złym ułożeniu włókien, wieku rdzeni, czy też pęknięć. Dzięki występowaniu szerokiej gamy kolorystycznej produktów pozwala dobrać parapet do każdego praktycznie wnętrza. Ten rodzaj wykończenia okien odporny jest na działanie promieni UV, dzięki naniesionemu na płytę laminatowi. Parapety z MDF mogą imitować kamień naturalny, drewno, przez co dają duże możliwości aranżacyjne.

Jakie jest zadanie parapetów wewnętrznych?

Parapety to nie tylko miejsce na kwiatki przy oknie. To przede wszystkim ochrona przed przedostaniem się chłodnego powietrza do mieszkania. Dobrze ustawiony parapet w połączeniu z kaloryferem zapewni odpowiedni kierunek przepływu powietrza. Dzięki niemu ciepło kierowane jest do środka, a nie na okno.

Do montażu parapetu przystępuje się albo przed tynkowaniem, albo po nim. Optymalna wysokość parapetu nad grzejnikiem to około 12-15 cm, a sama wnęka okienna powinna być o 3-4 cm szersza z każdej strony, przy czym osadzając go, należy zwrócić uwagę na szczelinę między oknem a murem — powinna mieć ok. 1-2 cm, tak by parapet swobodnie wsunąć pod ościeżnicę. Żaden z parapetów wewnętrznych nie powinien być zamontowany poziomo, a z zachowaniem 2% spadku w stronę wnętrza. Gdy ma pełnić rolę również siedziska, czyli gdy znacznie wychodzi poza obręb muru, należy dodatkowo go wzmocnić odpowiednimi wspornikami. Choć montowanie go nie jest trudne ze względu na fakt, iż od jego właściwego ułożenia zależy wydajność cieplna kaloryferów lepiej ich montaż zlecić fachowcom.