Jakie parapety wybrać do stylu skandynawskiego?

parepet

Styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem i surowością. We wnętrzach zazwyczaj  królują biele, beże i szarości, które sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i jasne. I choć pozornie styl ten kojarzony jest z zimnem, wyselekcjonowany dobór dodatków podkreśla przytulny charakter przestrzeni, w której każda rzecz ma swoje miejsce. Skandynawski design wyróżnia także przywiązanie do natury, które przekłada się na wykorzystywanie w aranżacjach naturalnych materiałów takich jak np. drewno. Istotną rolę odgrywa też oświetlenie, w tym dostęp do światła dziennego. Nic dziwnego, że domeną tego stylu są duże okna, które same w sobie są ozdobą. Dobór do nich odpowiedniego parapetu jest sporym wyzwaniem, mianowicie to właśnie ten element często jest najbardziej eksponowany.

Jakie parapety pasują do skandynawskiego designu?

Na rynku znaleźć można wiele modeli i wzorów parapetów. Różnice między nimi wynikają głównie z materiału, z jakiego zostały wykonane. Dostępne są zatem parapety drewniane, drewnopodobne, kamienne, lakierowane oraz te wykonane z PVC. Decyzja o ich wyborze podejmowana jest na wczesnym etapie urządzania domu i zależy od tego, do jakich celów dany parapet ma zostać przeznaczony. Mianowice oprócz tradycyjnych funkcji może stać się siedziskiem, biurkiem lub dodatkową półką. Przy wyborze uwzględniane są również preferencje właścicieli, ich możliwości finansowe oraz dominujący styl we wnętrzu. W przypadku omawianego stylu skandynawskiego parapety stają się przede wszystkim ozdobami okien najczęściej pozbawionych firan. Są więc mocno eksponowane, dlatego powinny współgrać z całym wystrojem wnętrza.

Zwolennicy skandynawskiego designu najczęściej stawiają na parapety drewniane. Przemawia za tym wspomniane przywiązanie do natury, ale również surowość i prostota materiału, który wpisuje się w charakter minimalistycznych wnętrz. Parapety drewniane, choć wyróżniają się dużą estetyką i trwałością, wymagają jednak regularnej, nierzadko kosztownej konserwacji. Alternatywą dla tego rodzaju parapetów jest materiał drewnopodobny, który oprócz tego, że jest odporny, wyróżnia się większą użytecznością, niewymagającą specjalistycznego czyszczenia i pielęgnacji. Parapety drewnopodobne prezentują się równie dobrze, co modele drewniane ze względu na to, że doskonale imitują naturalny wygląd drewna. Ponadto, także cechuje je prostota, a delikatne wzory nie zaburzają harmonii skandynawskiego stylu.

Poza parapetami drewnianymi lub imitującymi ten materiał w aranżacjach w stylu skandynawskim sprawdzą się także jasne odcienie parapetów wykonywanych np. z kamienia, lub PVC. Przy wyborze białego lub szarego parapetu materiał odgrywa mniej istotną rolę, gdyż już sam kolor wpisuje się w estetykę skandynawskiego designu. Parapety z kamienia potęgują wrażenie surowości i doskonale współgrają z jasnymi kolorami ścian. Zazwyczaj wybierają je jednak osoby, które mogą na ten cel przeznaczyć większy budżet. Parapety PVC natomiast są znacznie tańszą opcją, która pasuje niemalże do większości stylów. Mianowicie bogactwo wzorów pozwala na dostosowanie modelu do praktycznie każdej aranżacji. Chcąc zatem urządzić przestrzeń w stylu skandynawskim, można postawić na tradycyjne, gładkie i białe parapety.