Jak wygląda renowacja parapetu?

stary parapet

Parapet, tak niepozorna, ale ważna część naszego salonu czy kuchni. Odgrywa rolę nie tylko estetyczną, ale i praktyczną, przy czym może być przystosowany do pełnienia różnych funkcji. Tylko od naszej wyobraźni zależy, jak go odnowimy, ozdobimy lub przebudujemy.
Stary, zniszczony parapet to świetna okazja, by przemyśleć, czy przy okazji renowacji, nie wprowadzić większych zmian do naszego wnętrza. Możemy nawet całkowicie wyburzyć stary parapet, a w jego miejsce zamontować całkiem nowy, zupełnie inny. 

Do czego może służyć parapet?

Parapet spełnia wiele funkcji. Montuje się go głównie po to, by zasłonić od góry grzejnik. Dzięki temu ciepłe powietrze z okolic grzejnika wędruje w głąb pomieszczenia, a nie ucieka w górę, najczęściej w stronę okna, które zwykle znajduje się zaraz nad parapetem. Taka izolacja sprawia też, że kurz nie osiada na grzejniku i nie roznosi się po pokoju uniesiony rozgrzanym powietrzem. Parapety montuje się pod oknami, nawet jeśli poniżej nie ma grzejnika. Chronią one wnękę okienną. Mogą służyć też jako półka na różne przedmioty, najczęściej rośliny doniczkowe, które potrzebują słońca. Są one też ulubionym miejscem wylegiwania się dla naszych futrzastych przyjaciół, którzy lubią wygrzać sobie grzbiet. Szeroki i niski parapet można wyposażyć w miękkie podłoże i poduszki, które z powodzeniem zastąpi wygodny fotel. Ciekawym pomysłem jest zagospodarowanie wolnej przestrzeni pod parapetem. Można tam zrobić na przykład zamykane szafki dopasowane do parapetu. Parapet w kuchni może służyć jako blat, na którym będziemy przygotowywać posiłki. Tylko od naszych potrzeb i decyzji zależy, jaki rodzaj renowacji wybierzemy.

Rodzaje renowacji

Jeśli zdecydujemy się jedynie na odnowienie powierzchni parapetu, będziemy musieli przemyśleć, jaka powłoka będzie dla nas najbardziej odpowiednia i jaka nadaje się do użytego do budowy parapetu materiału. Do drewna, kamienia czy lastryko będą się nadawać na przykład nakładki PCV lub okleiny. Na rynku dostępnych jest wiele różnych oklein – gładkich, odpornych na zabrudzenia, wilgoć, tłuszcz i jednocześnie trwałych. 
Innym sposobem renowacji jest stosowanie drewnianej obudowy, która oprócz walorów estetycznych ociepli betonowy zimny parapet. 

Prostym sposobem na odnowienie parapetu jest pomalowanie go specjalną farbą odporną na ścieranie, promienie słoneczne i wodę. Wcześniej należy powierzchnie parapetu dokładnie wyczyścić i lekko wyszlifować. Mocno zniszczone parapety wymagają wcześniejszego uzupełnienia odpowiednią masą naprawczą. Parapety drewniane wymagają olejowania i pokrycia impregnatem.
Jeśli zdecydujemy się na całkowitą wymianę parapetu, musimy zdecydować, jaki rodzaj materiału będzie dla nas najlepszy. Popularny ostatnio materiał to MDF – dość lekka, a jednocześnie twarda i wytrzymała substancja drewnopochodna świetnie nadająca się do tego celu. Jej powierzchnia może być lakierowana, laminowana lub fornirowana. Ogromny wybór kolorów i faktur sprawia, że parapet może być wyjątkowym elementem aranżacji wnętrza.