Jak prawidłowo montować parapety?

montaz parapetu

Parapety to ważne elementy wykończenia każdego budynku. Wpływają zarówno na jego wygląd zewnętrzny, jak i na to, jak prezentują się poszczególne pomieszczenia. Dzięki rozbudowanej ofercie producentów parapetów wewnętrznych i zewnętrznych łatwo dobrać taki, który będzie odpowiadał gustowi użytkowników i dobrze wpisze się w stylistykę, w jakiej zaprojektowano budynek oraz w aranżację poszczególnych pomieszczeń.

Szczególnie bogata jest oferta firm dostarczających parapety wewnętrzne. Znaleźć w niej można zarówno parapety drewnopodobne, jak i laminowane oraz lakierowane. Odpowiednio dobrane i zamontowane mogą stać się znakomitym uzupełnieniem wnętrza i pełnić wiele ważnych funkcji użytkowych. Przyjrzyjmy się bliżej powodom, dla których trzeba zamontować parapety wewnętrzne i sprawdźmy, w jaki sposób należy to zrobić.

Dlaczego montaż parapetów wewnętrznych jest konieczny?

Parapet wewnętrzny jest niezbędnym wykończeniem każdej wnęki okiennej, które wpływa na wygląd wnętrza i pełni ważne funkcje użytkowe. Jednymi z najważniejszych jest ochrona ściany oraz dolnej części otworu, w którym osadzone jest okno. Dzięki parapetom nie są one narażone na ściekającą niekiedy z okna wodę, pochodzącą ze skraplającej się na szybach i ramach pary wodnej. O wiele łatwiej utrzymać ścianę pod oknem w czystości, niż w przypadku, gdyby jedynym wykończeniem była ułożona w tym miejscu warstwa tynku. Parapet daje możliwość ustawienia różnych dekoracji i jest tradycyjnym miejscem do uprawy roślin doniczkowych.

Dobrze dobrany do stylistyki, w jakiej będzie urządzone pomieszczenie oraz wykonany z wysokiej jakości materiału parapet, który jest utrzymany w odpowiadającej gustowi użytkowników kolorystyce, może stać się prawdziwą ozdobą okna, współgrając z zastosowaną do jego przystrojenia dekoracją. Rola parapetu w kształtowaniu wystroju pomieszczenia i kreowaniu odpowiedniego klimatu jest tym większa, im bardziej jest on widoczny. Przy wyborze parapetów do domu lub mieszkania szczególną uwagę trzeba więc poświęcić pomieszczeniom, w których okna będą całkowicie odkryte albo przesłonięte jedynie częściowo.

Efekt uzyskany za pomocą atrakcyjnych parapetów wewnętrznych będzie najbardziej dostrzegalny tam, gdzie użytkownicy zdecydowali się na zastosowanie rolet rzymskich lub tradycyjnych, a także różnych typów żaluzji, które ponownie stają się modne. Parapet będzie wyeksponowany również tam, gdzie zawieszone firanki będą krótkie lub dodatkowo upięte odsłaniając okno. Warto mieć na uwadze to, że na uzyskany efekt wizualny wpływa nie tylko sam rodzaj parapetu, ale również to, czy został on prawidłowo zamontowany.

W jaki sposób zakłada się parapety wewnętrzne?

Parapet wewnętrzny powinien być osadzony we wnęce okiennej symetrycznie, tak, by po obu jej stronach był „wpuszczony” w ścianę na taką samą głębokość. Ważny jest również właściwy dobór jego szerokości i długości. Choć nie obowiązują w tej kwestii żadne sztywne zasady, przyjmuje się, że parapet powinien być szerszy o kilka centymetrów od wnęki okiennej. Ważne także by jego głębokość była na tyle duża, by wystawał on nieco poza zamontowany pod oknem grzejnik lub jeśli go nie ma poza lico muru. Zwykle optymalna odległość wynosi od jednego do kilku centymetrów. Na głębsze parapety użytkownicy decydują się zwykle tam, gdzie powierzchnia pomieszczeń jest większa. Z takiego rozwiązania korzystają także ci, którzy chcą hodować na oknie większą liczbę roślin lub decydują się na gatunki zajmujące więcej miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo wystający parapet nie będzie praktyczny, a w dodatku spowoduje konieczność znacznego oddalenia od ściany wieszanych zasłon i firanek.

Poza wymiarami parapetu znaczenie ma także jego odpowiednie wypoziomowanie. Wzdłuż swej długości parapet powinien zachowywać poziom, jednak montując go, warto zdecydować się na lekki spadek w stronę wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu woda, która może się na nim zgromadzić, nie będzie podciekała pod ramę okna. Nie wolno też zapominać, że parapet powinien być zamontowany w taki sposób, by jego krawędź zachodziła pod ramę okna.

Montaż parapetu wymaga wykonania kilku kroków. Pierwszym z nich jest przygotowanie dolnej części wnęki okiennej. Powinna ona być równa i pozbawiona luźnych fragmentów czy większych szczelin i otworów. Jeśli zajdzie taka konieczność, przed przystąpieniem do dalszych prac warto ją wyrównać przy pomocy odpowiedniej zaprawy. Następnym krokiem jest przygotowanie szczelin po obu stronach wnęki, na wysokości, na jakiej znajdzie się parapet. Warto pamiętać o tym, by otwory były większe niż szerokość parapetu, tak, by można było go precyzyjnie wypoziomować. Po wykonaniu przymiarki i usunięciu wszelkich zanieczyszczeń można przejść do mocowania parapetu.

W zależności od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany montowany parapet, na dolną część wnęki oraz wykonanych po jej obu stronach otworów nanosimy klej montażowy lub piankę. Parapet umieszczamy w przeznaczonym dla niego miejscu, wsuwając go na odpowiednią głębokość pod ramę okienną. Następnie przy użyciu poziomnicy oraz drewnianych lub plastikowych klinów wsuwanych pod parapet ustawiamy go we właściwym położeniu. Po tym, jak klej zwiąże lub utwardzi się użyta pianka, należy wypełnić powstałe szczeliny przy pomocy zaprawy. Jeśli podczas jej zastygania pojawią się drobne nierówności, warto je dokładnie wygładzić, np. przy zastosowaniu gładzi gipsowej. Ostatnim etapem będzie już tylko pomalowanie ściany na wybrany kolor.