parapet

Parapety wewnętrzne są ważną częścią wyposażenia, pełniąc zarówno funkcję ochronną, zabezpieczając górną powierzchnię muru przy otworze okiennym przed gromadzeniem się zanieczyszczeń i wodą spływającą z okna, jak i użytkową oraz dekoracyjną. Parapety wewnętrzne mogą być wykorzystywane jako świetne miejsce do uprawy roślin doniczkowych, a także miejsce do ustawiania wszelkiego rodzaju ozdób. Ich wygląd ma również wpływ na aranżację całego pomieszczenia. Przekonajmy się, jakie są najpopularniejsze rodzaje parapetów i zobaczmy, jak prawidłowo dopasować ich wielkość do otworu okiennego.

Jakie parapety warto kupować?

Parapety wewnętrzne można wykonywać z różnych materiałów. Są one robione z kamienia naturalnego, konglomeratu, a także drewna czy nawet płytek ceramicznych. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są jednak parapety wykonane z płyty MDF. Łączą one w sobie atrakcyjny wygląd, wysoką trwałość oraz niezwykle korzystną cenę. Łatwo utrzymać je w czystości, a montaż jest na tyle prosty, że można go przeprowadzić we własnym zakresie. Mocną stroną parapetów MDF jest również dostępność różnych wersji wykończeń. Płyta może być pokryta okleiną drewnopodobną albo fornirem, co nadaje jej stylowy i naturalny wygląd. Wśród opcji jest także lakierowanie powierzchni farbami akrylowymi oraz zastosowanie trwałej okleiny z PVC. Tak szeroka paleta możliwości idzie w parze z rozmaitością kolorów – parapet może zostać wykonany w niemal dowolnym wybarwieniu czy wzorze przypominającym kamień lub drewno.

Jakie powinny być wymiary parapetu?

Parapet, który ma dobrze spełniać swoją funkcję, powinien być dopasowany do rozmiarów otworu okiennego. Jeśli chodzi o jego szerokość, to powinna ona być na tyle duża, by zachodził on po obu stronach na ściany na około 2–3 cm. Ważne będzie także by jego głębokość pozwalała na wpuszczenie go pod ramę okienną na 1–2 cm. Jednocześnie parapet wewnętrzny powinien wystawać poza ścianę na około 2 do 3 cm. Jeśli pod oknem znajduje się grzejnik, parapet powinien wystawać 2 do 3 cm poza jego obrys.