Jak dobrać parapet wewnętrzny do okna?

pies przy parapecie

Parapet wewnętrzny powinien być wytrzymały i zarazem atrakcyjny wizualnie. Z jednej strony musi bowiem skutecznie rozprowadzać po pomieszczeniu ciepło generowane przez grzejnik, z drugiej – stanowi estetyczne dopełnienie wnętrza. Poniżej prezentujemy kilka porad dotyczących właściwego wyboru tego komponentu.

Jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając parapet wewnętrzny

Najważniejszą zasadą, której należy trzymać się podczas doboru parapetów wewnętrznych, jest podjęcie decyzji wraz z rozpoczęciem wykańczania wnętrza – są one bowiem instalowane już podczas tynkowania. Warto przy tym starannie przemyśleć ten konkretny zakup. Choć wielu z nas wydaje się on kwestią drugorzędną, źle dobrany parapet może skutecznie obniżyć zarówno funkcjonalność, jak i estetykę całego pomieszczenia.

Równie istotnym kryterium, który trzeba bezwzględnie wziąć pod uwagę, jest okno i jego parametry. Dokonując wyboru, musimy więc dostosować się do takich czynników jak wymiary okna czy materiał, z którego zostało ono wyprodukowane. Ważne, by oba komponenty były dopasowane do siebie nawzajem. Jeżeli więc np. zdecydowaliśmy się na okna plastikowe, doskonałym dodatkiem do nich będą parapety wewnętrzne z laminowanej lub lakierowanej płyty MDF. Ich zaletą jest wysoka odporność na zarysowania, działanie wilgoci czy promienie UV. Z kolei w przypadku okien drewnianych świetnie sprawdzą się parapety fornirowane drewnopochodne, oklejane naturalnymi fornirami, które cechują się wysokim poziomem estetyki i wytrzymałości.

Kolejną kwestią, którą powinniśmy rozważyć podczas wyboru parapetu, jest jego zastosowanie oraz miejsce, w którym ma się on znajdować. Jeżeli np. zamierzamy trzymać na nim donice z kwiatami, zdecydujmy się na taki, który będzie odporny na obciążenia. Z kolei parapety w kuchni i łazience powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci i gorącej pary. W przypadku pomieszczeń kuchennych warto też zastosować wariant odporny na zaplamienia – nieraz przecież zdarza nam się podczas gotowania nieumyślnie zachlapać otoczenie tłuszczem czy sosem o intensywnej barwie.

Ostatnim warunkiem właściwego doboru parapetu wewnętrznego jest dostosowanie go do estetyki wnętrza. Dlatego zadbajmy, by pasował on do charakteru i kolorystyki znajdujących się w nim mebli i dodatków.