Parapet na zamówienie – na co zwrócić uwagę?

 

Parapet to ważny element wykończenia okna i uszczelnienie strefy podprogowej. Odpowiednio zamontowany parapet zewnętrzny może zredukować straty ciepła oraz uchronić przed osadzaniem się wilgoci we wnęce okiennej – parapet odprowadza bowiem wodę na zewnątrz. Warto także dokładnie przyjrzeć się parametrom parapetów wewnętrznych i wybrać rozwiązanie idealne do swojego wnętrza. Parapet to w końcu ważna część aranżacji.

Wybieramy parapet wewnętrzny

Parapet najlepiej zamówić na wymiar – wówczas nie ma ryzyka, że gotowy produkt trzeba będzie przycinać w trakcie montażu. We wnętrzach najlepiej sprawdzają się parapety z płyty MDF, która może być wykończona laminatem, fornirem lub lakierem. Maksymalna długość parapetu drewnopodobnego to 370 cm. Dostępne są grubości 2, 3 i 4 cm. Krawędzie parapetu mogą być wykończone w kształcie wałka, ćwierćwałka lub na prosto i pod skosem.

Trwałość płyty MDF podnoszą zabiegi uszlachetniające. Fornir jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci i wody. Jest to okleina drewniana wykonywana z drewna bukowego, dębowego lub z drzew tropikalnych. Z kolei laminat to folia PCV, która może imitować fakturę drewna lub kamienia. Parapet laminowany jest odporny na zarysowania i wilgoć oraz pęknięcia. Podobnymi właściwościami cechuje się parapet lakierowany, który może być wykończony w macie, połysku lub półmacie.

Jaki parapet zewnętrzny wybrać?

Parapet zewnętrzny musi być wykonany z materiałów wodoodpornych i umożliwiać swobodne odprowadzanie wody z płaszczyzny okna poza mur. Najkorzystniejszym stosunkiem ceny do jakości charakteryzują się parapety stalowe, które malowane są proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Taki parapet jest łatwy w utrzymaniu czystości i niepodatny na destrukcyjny wpływ promieniowania słonecznego. Poza tym jest łatwy w montażu.