Co znaczy: parapet fornirowany?

fornir

Temat aranżacji wnętrz prędzej czy później dotyka każdego właściciela mieszkania i domu. Bez względu na wybrany styl wnętrzarski, marzeniem wielu osób jest posiadanie drewnianych mebli, schodów oraz stolarki okiennej. Niestety, z uwagi na wysoką cenę, nie wszystkich stać na drewniane dodatki. Stąd coraz większa popularność wyrobów fornirowanych.

Na czym polega fornirowanie?

Wbrew powszechnej opinii, produkty pokryte fornirem nie są gorsze jakościowo od wykonanych z litego drewna. Wręcz przeciwnie! Naturalne i duże wzornictwo oklein sprawia, że wszystkie wyroby są niepowtarzalne i unikatowe oraz mniej narażone na uszkodzenia wynikające z pracy drewna. Sam proces fornirowania polega na uszlachetnieniu powierzchni, poprzez naklejanie na nią cienkich płatów drewna, zwanych fornirem. Najczęściej fornirem pokrywany jest materiał drewniany lub drewnopodobny, a jako okleina stosowane jest drewno o wyższej jakości. Wstępne przygotowanie powierzchni polega głównie na jej wyrównaniu i uzyskaniu jednorodnej płaszczyzny. Zależnie od rodzaju kładzionego forniru, powierzchnia podkładu może wymagać dodatkowych zabiegów. Podstawowa różnica wynika z rodzaju forniru, który będzie przyklejany. Po naklejeniu i oszlifowaniu forniru płaszczyzna zabezpieczana jest lakierem ekologicznym. Proces fornirowania ma wiele zalet, głównie ekonomicznych i wizualnych.

Zalety parapetu fornirowanego

Płyta meblowa fornirowana wykorzystywana jest głównie do produkcji mebli, blatów, szaf przesuwnych oraz drzwi. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także fornirowane parapety. Skąd wynika ich popularność? Parapet pokryty fornirem jest równie trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania, co drewniany. Równocześnie wykazuje mniejszą wrażliwość na działanie wody i wilgoci. Nie grozi mu także wysychanie i pękanie. Ponadto czyszczenie i pielęgnacja parapetu fornirowanego jest bardzo prosta – wystarczy zastosować ciepłą wodę i szmatkę z flaneli. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można użyć także delikatnego mydła. Parapet fornirowy jest tańszy niż identyczny, wykonany z litego drewna.